Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
Македонија

Левица: ДПМНЕ го гласаше Буџетот на Град Скопје за сега да прави театар во јавноста

Искусните мајстори за замајување на јавноста ВМРО-ДПМНЕ, кои година и пол си го имаат “на ти го – дај ми го” со Владата на СДС и ДУИ и глумат лажна опозиција, не застануваат со бесрамниот политички циркус и упорните обиди во нивните соопштенија да ја дискредитираат Левица со лажни обвинувања, реагираат од Левицата.

„За раководство на оваа партија кое бега од одговорноста за своите постапки, поважно беше опозицискиот бран од локалните избори да резултира со можност тие криминално да кохабитираат со централната власт, наместо да издејствуваат предвремени парламентарни избори.

Иако ја обвинуваат Левица за непостоечки коалиции во Град Скопје, неодамна советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа за Буџетот на градот за 2023 година, како што тоа го направија и за претходната година – за сега да манупулираат со здравиот разум на јавноста. Ова деструктивното дејствување е во корист на сегашната поделба на власта помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои заедно ја изопачуваат висината во заедничката бескрупулозната кампања насочена кон Левица, единствениот противник на гнилиот систем кој заедно го создаваат“, се вели во реакцијата на политичката партија.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе