Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски предводи фронт против ЕУ, за заштита на криминалот

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Ковачевски предводи фронт против ЕУ, за заштита на криминалот.

„Ковачевски свесно злоупотребува европско знаменце за да протурка законски решенија кои немаат ништо поврзано со ЕУ интеграцијата на Македонија.

Законските решенија кои Ковачевски ги турка дел се и противуставни.

Ковачевски, СДС и ДУИ ја загрозуваат европската иднина на Македонија заради нивните криминални интереси.

Евроамбасадорот Гир јавно посочи дека Ковачевски не треба да го злоупотребува европското знаменце.

Ковачавески со договорот со Бехтел и Енка ги загрозува и начелата на транспарентност и конкурентност кои Македонија ги прифатила со Договорот за стабилизација и асоцијација, а кој е иницијална фаза за нашиот пат кон ЕУ“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оценуваат дека Ковачевски само ја злоупотребува ЕУ и го руши нејзиниот углед во Македонија.

Единствен спас за Македонија да тргне кон ЕУ, како што е подвлечено во соопштението од опозициската партија, е промена на Ковачевски, СДС и ДУИ.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе