Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Стоилковски: Ковачевски признава дека нема основен проект, а со тоа и дека е лага почнатата градба

Портпаролот на антиевропскиот фронт за заштита на криминалот, дезертерот од дебата, Димитар Ковачевски, зад камерите признава дека коридорите ќе чинат многу повеќе од 1,3 милијарда евра, но и дека не постои ниту основен проект за нивна градба, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Ковачевски, вели портпаролот на опозициската партија, со тоа признава дека исплаќа пари, а градбата сè уште не може да почне.

„Тогаш Ковачевски мора да одговори за што се одржа манифестацијата кај Битола на којашто тој пред два дена мавташе со зелени знамиња? Како е можно да отпочнува градба за којашто нема ниту основен проект? Невозможна е градба без основен проект, и со тоа невозможно е да започне да се гради. Затоа ли и багерите ги снема по снимањето на рекламата за Ковачевски на Фб?
Дали Ковачевски признава дека отпочнувањето на градбата кај Битола е само уште една лага од Ковачевски и фронтот за заштита на криминалот. Фрлени се десетици илјади евра за манифестација само за креирање на лажна слика и за скапи Фб, твитер и тикток владини реклами?“, прашува Стоилковски.

Додава дека антиевропскиот Фронт за заштита на криминалот на ДУИ и СДС фрли десетици илјади евра за лага и манипулација, за владиниот скап неуспешен инфлуенсер Димитар Ковачевски да сними ново вирално видео со знаменца.

„Чиста лага, чиста манипулација за снимање за медиуми, чист гол лажен кич за Пи-Ар. Кршат закони, го суспендираат собранието и дополнително фрлаат пари за гол маркетинг, само и само во заштита на криминалот. Полтронот Ковачевски ќе направи се’ само да му удоволи на Али Ахмети, да удоволи на криминалот, за да продолжи уште некој месец да бега од поразот, а тоа ќе ја чини Македонија речиси цел еден годишен државен буџет. Вакво насилство врз нормите за да воведе експлоатација на народот, за да помине криминалот, вакви градења на потемкинови села само за гола реклама, прави само премиер и влада кои што знаат дека ќе бидат збришани на следните избори“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе