Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Ристески за прославата на Општина Аеродром за Денот на семејството: 50.000 денари одобрени од Левица и ВМРО ДПМНЕ за партиска журка

Координаторот на Советот на општина Аердорм од СДСМ, Милутин Ристески на својот профил на фејсбук изнесе податоци и ибвинувања за градоначалникот на Општина Аеродром и вели дека од оваа Општина со помош на ВМРО ДПМНЕ и Левица одобрени се пари за „партиска журка“.

„Еве како Тимчо Муцунски и ВМРО-ДПМНЕ го прославија меѓународниот ден на семејството во Аеродром.

-50.000 денари од даночните обврзници во Аеродром, одобрени на Совет со гласовите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица ЗА ПАРТИСКА ЖУРКА со националистичка и религиозна иконографија, без никакви обзири дека во Аеродром живеат и Македонци кои не се ДПМНЕ, дека живеат и граѓани припадници на други народи, припадници на други религии, атеисти, аполитични граѓани и т.н.“, напиша Ристески и додаде дека споменатите немаат проблем да мешаат црква и држава, деца и политика…

„Речникот и ставовите на организаторот на журката нема да ги коментирам, проценете сами кај оди општината, градот, а и државата кога е во рацете на ВМРО-ДПМНЕ“, порача Ристески.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе