Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Реките во Тетовскиoт Регион пред излевање, со багери се прошируваат коритата на Пена и Поројска Река

Зголемено е нивото на водите во реката Пена и во Поројска Река во Тетовскиот Регион, објави Центарот за управување со кризи.

Од страна на локалната самоуправа активиран е регионалниот штаб за справување со кризи и на кризните точки веќе се испратени два багера за расчистување и проширување на коритото на реката Пена во долниот дел од градот и од страна на „Водостопанство на Македонија – ПО Тетово“ се интервенира на Поројска Река на регионалниот пат Тетово – Јажинце, велат од ЦУК.

Исто така, од сабота ќе се интервенира со два помали багера на коритото на Речичка Река кај наплатната рампа на автопатот Тетово – Гостивар и на другите критични точки. За настанатата состојба со подигнатото ниво на водите РЦУК Тетово е во постојана соработка со ДЗС Тетово и „Водостопанство на Македонија ПО – Тетово“, од каде што известија дека засега имало само помали излевања од каналите за наводнување и се работи на нивно чистење. Нивото на река Вардар во Полошкиот Регион е зголемено, но засега нема пријава за излевање. Состојбата се следи.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе