Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Петровска: Вистината е на моја страна, ќе се докаже дека Ковачки свесно лажел за да ме попречи во работата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска по денешното рочиште против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, изјави дека судската постапка ќе докаже дека вистината е на нејзина страна и дека Ковачки свесно ширел лаги за да го наруши нејзиниот углед и да ја попречи во работата.
„Доказите кои ги презентиравме денеска пред судот во рамките на подготвителните рочишта се најголемите докази коишто ја потврдувваат вистината којашто јас ја зборивам, а оскудните т.н докази да не речам “рекла-казала” докази кои ги презентираа од страна на тужената страна, покажуваат со каква несериозност пристапиле кон сето ова, и дека единствената цел, како што кажа мојот адвокат, била да се наруши мојата чест и мојот углед и да се попречам во извршувањето на мојата работа. Доказите ќе ги доставиме до судот и уверена сум дека судот ќе ја види вистината. Сите оние шпекулации за наводно бришење на податоци од Катастар и така натаму, се само дополнителна замка во којашто тужениот сам влегува, меѓутоа тоа го оставам на неговата совест којашто е очигледно каква е во овој случај. На моја страна е вистината и таа ќе излезе на виделина“ порача Петровска.

Министерката за одбрана го тужи пратеникот затоа што тој на прес-конференции од партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ изнел лаги со кои ги нарушил нејзиниот чест и углед.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе