Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Митева: Нови тендери по мерка на МОН за учебниците по странски јазик, дискриминаторски услови за големи заработки

Додека власта преку шнајдерски скроени кампањи држи тематски трибини под мотото резултати, сигурно мислат на резултатите од криминалот, корупцијата и уништувањето на Македонија за кое се неприкосновени. Скандалите и уништувањето на образованието никако да запрат, учебници нема, но затоа има тенденција за скроени тендери по нечија желба за големи заработки, изјави пратеничката од ВРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

„Објавениот повик за одобрување учебници по странски јазик за деветгодишно основно образование е со низа недоследности и согласно тврдењата во јавноста на реномирани издавачки куќи, како ‘Оксфорд’ и ‘Пирсон’. Имено, повикот што беше објавен во март по неколку основи е дискриминаторски. Прво, станува збор за оглас во кој се предвидени ограничувачки услови кои фрлаат сомнеж дека со ваквиот потег се фаворизираат фирми што би ги исполнувале условите од јавниот повик. Станува збор за два услова, прво апликантот да има ирелевантни ИСО-сертификати и, второ, во секоја од минатите три години да има годишен приход по 20 милиони денари. Ова потврдува дека Министерството за образование и наука во својот повик воведува нови, досега нечуени критериуми, поради кои дури и реномирани издавачи не може да аплицираат на повикот.

Дополнително, издавачките куќи што се јавуваат како автори на учебници се од англиско говорно подрачје, учебниците на фирмите што ги застапуваат се направени според европска рамка за образование за изучување странски јазик, но сепак МОН одлучило да формира комисија што ќе ги оценува, иако издавачките куќи се специјализирани само за оваа работа. Па се поставува прашањето – која би била функцијата на комисијата, кои критериуми треба да ги оценуваат ако знаеме дека станува збор за издавачи чија специјалност е токму ова?

Воедно, станува збор за издавачките куќи „Оксфорд“ и „Пирсон“, кои јавно изјавија дека ваквите критериуми се негаторски и дискриминирачки затоа што тие не би можеле да имаат приход од 20 милиони денари за секоја од трите последни години бидејќи книгите, пред сè, се специјализирани и се продаваат по реални пазарни цени, а за добивање ИСО-сертификат се потребни минимум шест месеци, а тој услов МОН го поставило како критериум неколку дена пред да го распише повикот“, рече Митева.

Според неа, тоа е потенцијал за нов криминал во МОН.

По учебна година во која учебниците беа финално поделени во април, само еден месец пред завршување на школската година, дополнително тендерот за свидетелства е повторно објавен за што повторно се поставува прашањето дали учениците и оваа година ќе имаат свидетелства навреме за на крајот да имаме и нов сомнителен и фаворизирачки тендер, кој се однесува на учебниците по англиски јазик, порача Митева.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе