Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Банкрот или не – Скопје е веќе нефункционален град

Голема прашина во јавноста крена информацијата дека поради милионски долг, сметката на Град Скопје е блокирана и се поизвесно станува дека наскоро главниот град на државата може и да банкротира.

Градоначалничката Данела Арсовска откако направи селективен брифинг за новинари, сега се крие зад својот кабинет од каде излегуваат штури деманти, полни со политички пораки, што во јавноста се толкува како сигнал дека ситуацијата во Град Скопје е најблаго речено драматично лоша.

Речиси и да нема месец кога Арсовска и Град Скопје не се појавуваат во негативен контекст во јавноста, било тоа да е колапсот на јавниот превоз, некој минорен проект што трае со месеци, кавги за тендери или пак пречестите смени на директорски позиции во јавните претпријатија каде неретко имаше и штрајкови.

И додека сите се загрижени за проблемите во Градот, Арсовска продолжува да биде отсустна, да не комуницира со медиумите, да не се среќава со граѓани, а на терен да оди исклучиво инкогнито, на посети договорени од нејзиниот кабинет, оддавајќи впечаток дека целосно кренала раце од своите работни задачи.

На Арсовска во прилог не и оди ниту скоро објавениот податок дека наплатата на данок на имот во Градот е само 25 отсто што само по себе е поразителен факт.

И додека скопјани мака мачат да стигнат некаде со автобус, додека голтаат прашина во Момин Поток, додека со мака ја гледаат руинирана Универзална сала или додека нервозно чекаат на крстосниците кон Аеродром, затоа што доцнат изградбите на мостот АСНОМ и Есенинова, заклучокот доаѓа сам од себе: Банкрот или не, Скопје веќе е целосно нефункционален град.

извор 24инфо.мк

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе