Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Прегазен 31-годишен маж на автопатот Скопје – Тетово, починал на самото место

Автомобил прегази 31-годишен маж вчера на автопатот Скопје – Тетово, во атарот на с. Арнакија.

Според информациите, автомобил „фиат“, со струшки регистарски ознаки, управуван од А. С. (49) од с. Лабуништа, Струшко, удрил во А. С. (31) од с. Јурумлери, Скопско.

Од добиените повреди на самото место починал пешакот А. С., а смрт констатирал лекар од итната медицинска помош.

Извршен бил увид од јавен обвинител и екипа на СВР Скопје.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе