Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мицкоски ги алармира и амбасадите: Законите за автопатите се пристигнати со европско знаменце

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека во Собранието веќе се доставени измените на законите за автопатите со европско знаменце. Тој го оспори ваквиот пристап и ги повика амбасадите да реагираат.

„Веќе законите се пристигнати во парламент со европско знаменце. Јас ова нема да го коментирам, ќе оставам од канцеларијата на Европската комисија тоа да биде коментирано. Ако не се случи, ќе отвориме јавна дебата по тоа прашање. Верзиите што ги видовме, во делот пет, кој се користи за објаснување со кој дел од европската регулатива се усогласува овој закон, замислете, во овие предлози е празен. Нема, не стои таму во што се усогласува. Ако до пред неколку минути имаа намера, сега сакам да ве информирам дека добивме информација дека законите се пристигнати со европско знаменце во парламентот. Ги повикувам амбасадите на земјите од ЕУ да се произнесат за ова што денеска го направи Владата на ДУИ и СДСМ“, вели Мицкоски.

Владата усвои измени на пет закони поврзани со изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10 д и ги достави до Собранието со европско знаменце. Целта им била да не бидат блокирани од опозицијата. Од Делегацијата на Европската Унија во државава се изјаснија дека тоа не е во согласност со европските стандарди и најавија дека ќе бараат дополнително објаснување.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе