Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
maricic
Македонија

Маричиќ: Македонскиот јазик бeше нашата црвена линија, никогаш за македонскиот јазик и идентитет не сме преговарале

„Во сите преговори македонскиот јазик бил нашата црвена линија, никогаш за македонскиот јазик и идентитет не сме преговарале,“ истакна вицепремиерот Бојан Маричиќ, на панел-дискусијата за афирмација на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо по повод Ден на македонскиот јазик.

„Преговаравме за македонскиот јазик да стане рамноправен член во клубот на мултијазичната Европска Унија. Успеавме да го вметнеме во преговарачката рамка како јазик на кој се преведува европското законодавство и на кој се потпишуваат договорите и се водат преговорите со ЕУ. За 2022-2023 година, Секретаријатот за европски прашања има приближно 60 илјади преведени страници од правото на ЕУ (aquis), од Службениот весник на Европската Унија или 49.126 авторски страници“, истакна Маричиќ на неговата фејсбук страница.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе