Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Дневен хороскоп за 5-ти мај

Овен (21 март – 19 април):
Денес е добар ден да се фокусирате на вашите врски, Овен. Со Месечината во вашиот партнерски сектор, може да се најдете повеќе емотивно поврзани со оние околу вас. Користете ја оваа енергија за да ги продлабочите врските и да ги изразите своите чувства. Покрај тоа, Сонцето во вашата втора куќа на финансиите може да ви донесе некои неочекувани пари. Бидете отворени за нови можности и останете оптимисти.

Бик (20 април – 20 мај):
Може да се чувствувате како да сте во малку лутина денес, Бик. Месечината во вашата шеста куќа на работа може да ве натера да се чувствувате заглавени со одговорности и обврски. Сепак, Сонцето во вашата прва куќа на себе може да ви даде енергија и мотивација да продолжите. Фокусирајте се на грижата за себе и наоѓање рамнотежа помеѓу работата и играта.

Близнаци (21 мај – 20 јуни):
Вашата креативност денес е на највисоко ниво, Близнаци. Месечината во вашата петта куќа на самоизразување може да ве поттикне да истражувате нови уметнички определби или хоби. Искористете ја оваа енергија за да се изразите и да пробате нешто ново. Покрај тоа, Сонцето во вашата дванаесетта куќа на духовноста може да донесе некои сознанија и откритија за вашето внатрешно јас.

Рак (21 јуни – 22 јули):
Можеби денес се чувствувате малку поинтровертно од вообичаено, Рак. Месечината во вашата четврта куќа на домот и семејството може да ве натера да се чувствувате поемотивни и рефлексивни. Искористете го ова време за надополнување и фокусирање на вашиот личен живот. Покрај тоа, Сонцето во вашата единаесетта куќа на социјалните врски може да донесе некои можности за вмрежување и стекнување нови пријатели.

Лав (23 јули – 22 август):
Денес е добар ден да се фокусирате на кариерата, Лав. Месечината во вашата трета куќа на комуникација може да ве натера да се чувствувате поубедливи и елоквентни од вообичаено. Користете ја оваа енергија за да воспоставите важни врски или да ги пренесете вашите идеи на другите. Покрај тоа, Сонцето во вашата десетта куќа на кариерата може да донесе одредено признание или награди за вашата напорна работа.

Девица (23 август – 22 септември):
Финансиите може да ви бидат на ум денес, Девица. Месечината во вашата втора куќа на пари и имот може да ве натера да размислувате за вашиот буџет и трошоци. Искористете ја оваа енергија за да се организирате и да креирате план за управување со вашите финансии. Покрај тоа, Сонцето во вашата деветта куќа на патување и истражување може да донесе некои можности за авантура и раст.

Вага (23 септември – 22 октомври):
Можеби денес се чувствувате малку поемотивно од вообичаено, Вага. Месечината во вашата прва куќа на себе може да ве натера да се чувствувате повеќе во контакт со вашите чувства и потреби. Користете ја оваа енергија за да дадете приоритет на грижата за себе и да се фокусирате на вашиот личен раст. Покрај тоа, Сонцето во вашата осма куќа на интимност може да донесе некои можности за подлабоки врски со другите.

Шкорпија (23 октомври – 21 ноември):
Денес е добар ден да се фокусирате на вашите врски, Шкорпија. Месечината во вашата дванаесетта куќа на духовноста може да ве натера да се чувствувате повеќе сочувствителни и поврзани со оние околу вас. Користете ја оваа енергија за да ги зајакнете врските со другите и да работите на вашите комуникациски вештини. Покрај тоа, Сонцето во вашата седма куќа на партнерствата може да донесе некои можности за романтични или деловни врски.

Стрелец (22 ноември – 21 декември):
Вашето здравје и благосостојба може да ви бидат на ум денес, Стрелец. Месечината во вашата единаесетта куќа на социјалните врски може да ве натера да се чувствувате повеќе мотивирани да дадете приоритет на вашата рутина за грижа за себе. Користете ја оваа енергија за да вежбате, да јадете добро и да се фокусирате на вашето ментално здравје. Покрај тоа, Сонцето во вашата шеста куќа на работа и рутина може да донесе некои можности за раст на кариерата.

Јарец (22 декември – 19 јануари):
Денес е добар ден да се фокусирате на вашите креативни определби, Јарецу. Месечината во вашата десетта куќа на кариерата може да ве натера да се чувствувате повеќе инспирирани и мотивирани да ги следите вашите страсти. Искористете ја оваа енергија за да се изразите и да пробате нешто ново. Покрај тоа, Сонцето во вашата петта куќа на самоизразување може да донесе некои можности за препознавање или пофалба за вашите таленти.

Водолија (20 јануари – 18 февруари):
Домот и семејството може да ви бидат на ум денес, Водолија. Месечината во вашата деветта куќа на патување и истражување може да ве натера да се чувствувате малку немирно и да копнеете за нови искуства. Искористете ја оваа енергија за да планирате патување или да ја истражите вашата локална заедница. Покрај тоа, Сонцето во вашата четврта куќа на домот и семејството може да донесе некои можности за раст и поврзување со саканите.

Риби (19 февруари – 20 март):
Можеби денес се чувствувате посоцијално од вообичаено, Риби. Месечината во вашата осма куќа на интимност може да направи да се чувствувате повеќе поврзани со другите на длабоко ниво. Користете ја оваа енергија за да ги зајакнете вашите односи и да работите на вашите комуникациски вештини. Покрај тоа, Сонцето во вашата трета куќа на комуникација може да донесе некои можности за вмрежување и создавање нови врски.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе