Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонија

УХМР издаде предупредување: Следува невреме во Македонија, познато е кога очекуваме стабилизација и сонце

Под влијание на циклонска активност и утре времето ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, а ќе има услови за појава на краткотрајно невреме. Денес и утре се очекува локално да наврнат над 25 л/м2 воден талог. Во петок и сабота ќе преовладува претежно стабилно и потопло време. Од недела следува период на нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи.

Прогноза за 05.05.2023
Минимална температура: 5°C до 11°C
Максимална температура: 17°C до 23°C

Променливо облачно, попладне со повремен пороен дожд и појава на грмежи претежно во југоисточните региони. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Прогноза за 06.05.2023
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 18°C до 26°C

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Прогноза за 07.05.2023
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 17°C до 24°C

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе