Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Николовски: И оваа година обезбедуваме здрава ужинка за секое дете

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, информираше дека како и минатата година, и оваа ќе биде обезбедна здрава ужинка за децата од предучилишна возраст

„И оваа година обезбедуваме здрава ужинка за секое дете. Ја финализираме програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година. Одвојуваме двојно повеќе средства од буџетот, 40 милиони денари за откуп, дистрибуција и пакување на кајсија, праска, слива, круша, и јаболко од реколта 2023 година, до јавни установи на деца од предучилишна возраст. Продолжуваме да го помагаме и поддржуваме македонското земјоделство.“, рече Николовски.

Во рамки на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“, кој го спроведува Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, минатата година беа дистрибуирани 370 тони јаболка низ основните училишта ширум државава.

извор: Агротим.мк

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе