Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
mickoski
Македонија

Мицкоски го има договорот со „Бехтел и Енка“: Ни го дадоа свиркачи и не знам дали е истиот, ама полн е со скандалозни делови

Договорот со „Бехтел и Енка“ за изградбата на коридорите е скандалозен по стотина основи, тврди лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по отворањето на штаб на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје.

Тој вели дека во случај на спор за него ќе биде важечко англо-саксонското законодавство, што е некомпатибилно со континенталниот модел кој е застапен во македонското законодавство.

„Од свиркачи го добивме целиот договор, не знам дали е тој истиот, но ние ќе објавуваме во јавноста, па Владата нека демантира дали тоа така или не е така. Ние го добивме истиот од свиркачи кои го доставија и го анализираме и секое јавно настапување ќе го користиме за да можеме да објавиме нешто ново“, изјави Мицкоски.

За него е спорно и тоа дека, како што тврди, освен во клучните зборови на почетокот на Договорот никаде го нема зборот ФИДИК, меѓународниот стандард по којшто се реализираат меѓународни договори.

Договорот, како што рече лидерот на опозициската партија е скандалозен по стотина основи и со секое излегување во јавноста ќе објавуваат по еден.

„Еве денеска можеме да кажеме дека овој договор на Ковачевски и Груби или Груби и Ковачевски, не знам кој е поважниот во целата ова приказна, е скандалзоен по стотина основи и со секое излегување во јавноста ќе објавуваме по еден основ“, рече Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе