11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Казнети 135 возачи во Скопје, повеќето за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (19.04.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 135 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, 14 санкции за непочитување на првенство на минување. Изречени се 10 мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), три санкции за недавање првенство на минување на пешаци…

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.