Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисВо тренд...

Речиси е извесно враќањето на дневната евтина тарифа на струјата

Регулаторната комисија прави анализи дали е возможно да се врати евтината тарифа во текот на денот.

Зголеменото производство на електрична енергија во 2023 година навестува враќање на евтината тарифа на струја.

Од 1 јули македонските граѓани повторно би можеле да користат евтина струја и во текот на денот, во периодот од 14 до 16 часот.

Дополнителен мотив за враќање на дневната евтина тарифа веќе од јули, кога ќе се прават пресметките, е и дека има голем број изградени фотоволтаични централи, најголем дел на компании кои ги поставија на своите кровови и кои што немаат потреба да купуваат ниту на слободен пазар и на регулиран пазар и најголем дел си ги обезбедуваат потребите од фотовалтаиците.

Потрошувачката на домаќинствата е намалена за 14 отсто благодарение на благата зима оваа година покажаа последните пресметки на регулаторите.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе