Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Петровска во посета на Командата за обука и доктрини во касарната во Велес

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во придружба на началникот на Генералштабот, генерал Васко Ѓурчиновски, денеска беше во посета на Командата за обука и доктрини во касарната „Алексо Демниевски-Бауман“ во Велес.

За време на посетата, од страна на командантот на КОД, Васко Коколански, Петровска беше информирана за задачите и активностите, што се реализираат во КОД, планот за развој на АП „Криволак“ за 2023-2028, основната обука на професионалните војници и курсевите за подофицери, како и процесот на изработка на правила, упатства и доктрини.

Taa го посети Центарот за симулации, каде што се изведуваат симулирани компјутерски асистирани вежби до ниво на бригада. Една од позначајните симулациски вежби, која е реализирана во овој центар, е вежбата Seven stars, изведена во соработка со Бригадата на Југоисточна Европа – SEEBRIG. На брифингот Петровска беше запознаена за можностите што ги нуди овој центар, кој може да се искористи и за симулирање вежби за заштита на критичната инфраструктура.

Ги посети и припадниците на Армијата, кои во моментот се наоѓаат на курс за први подофицери, како и дел од новопримените професионални војници, кои ќе бидат во состав на родот пешадија, а кои во моментот извршуваат стручно специјалистичка обука.

При денешната посета, Петровска направи и увид на реновираниот објект во велешката касарна, чија намена е сместување и изведување обука. Објектот е целосно реновиран во согласност со највисоките стандарди за ваков вид објекти.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе