Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Вицепремиерот Битиќи до младите: Внимателно и секогаш ве слушам

„Праќам порака до сите вас и ве уверувам дека внимателно и секогаш ве слушам“, им порача заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи на младите со кои дискутираше за заклучоците на проектот „Што сакаат младите – Професиите на иднината бараат знаења и вештини денес“.

Вицепремиерот Битиќи рече дека е дојден да ги ислуша младите, да слушне од прва рака кои се нивните потреби, и што тој како вицепремиер може да направи за овие млади да ги реализираат нивните соништа, да добијат квалитетни работни места кои нудат можности за нивен развој.

„Денеска сум тука за да ги сослушам сите нив Аријан, Ирена, Бленди, Мартин, Сара, Нина, Жанета, Јана, Берин, Влатко, Леке, Гент, Хилал, Арта, Славчо, Викторија, Петар, Александар, Марио. Праќам порака до сите вас и ве уверувам дека внимателно и секогаш ве слушам! Со нетрпение очекувам да ги отвориме сите теми кои се од нивен интерес и кои им се потребни за нивната добра иднина. Знам дека имам многу што да слушнам од нив и дека нивните потреби ќе ги претвориме во политики“, порача Битиќи.

Вицепремиерот ги увери младите и им порача дека токму преку процесот на Националната Развојна Стратегија (НРС) тие ќе го најдат својот дел во општеството, бидејќи само така нив ќе им биде дадена јасна слика каде ќе биде нашата земја во наредните 20 години, што впрочем е и нивно барање.

Вицепремиерот Битиќи, додаде дека неговата главна заложба како вицепремиер, но и на целата Влада е креирање на високо платени работни места за младите, што претставува еден императив, бидејќи младите сакаат да им се даде шанса да успеат овде, во нивната татковина, преку квалитетни работни места.

Заменик-претседателот на Владата посочи дека иднината на младите е во четвртата индустријализација која нуди квалитетни работни места, а тоа се вештачката интелигенција преку учење роботика, дигиталниот маркетинг, сајбер сигурноста, мекатрониката, роботика, како идните професии кои ќе се бараат на пазарот на труд, и дека заедно со нив ќе соработува ова да се вметне во формалното и во неформалното образование.

Инаку, проектот “Што сакаат младите – Професиите на иднината бараат знаења и вештини денес“, се спроведува од Институтот за добро владеење и евроатлантска перспектива (ИДУЕП), финансиран од Европската Унија, а под-доделена од фондацијата „Ана и Владе Дивац“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе