Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Петровска и Рамадани: Евро-атлантскиот совет е столбот на атлантизмот во државата

Денеска, во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска и претседателот на Евро-атлантскиот совет на Северна Македонија, Исмет Рамадани, го потпишаа меморандумот за соработка, кој предвидува голем број заеднички активности со една основна цел – развој на демократијата и зацврстување на евро-атлантските вредности во македонското општество.

Министерката Петровска на состанокот порача дека невладиниот сектор има значајна улога во развојот на општеството и порача дека како и досега Министерството за одбрана останува посветен партнер во реализацијата на активностите на оваа организација.

„Евро-атлантскиот совет е столбот на атлантизмот во државата. Вашата посветена работа во ширењето на евро-атлантските вредности, особено кај младите, кои се и нашите идни лидери, е од круцијално значење за развојот на нашето современо, европско и демократско општество“, рече министерката и додаде дека Евро-атлантскиот совет секогаш на Министерството може да гледа како на партнер и силен поддржувач.

Претседателот на Евро-атлантскиот совет, Рамадани, се заблагодари за континуираната поддршка од министерката Петровска и Министерството и порача дека заедно и здружени можеме да ги внесеме евро-атлантските вредности кај младата популација, која покажува силен интерес за сето она што претставува алијансата и за нејзината улога во заштитата на безбедноста и стабилноста на територијата на НАТО.

„Се согласивме да ги обединиме силите за промоција на евро-атлантските вредности, јакнење на капацитетите и забрзување на реформите, како и целосна поддршка на демократијата, човековите права и владеењето на правото. Во наредниот период ќе се работи на многу заеднички проекти, тренинзи и иницијативи преку неколку програми за разни групи граѓани. Веќе од крајот на март 2023 предвидено е заедничко одржување неколку настани по повод членството во НАТО и денот на НАТО“, истакна Исмет Рамадани, претседател на Евро-атлантскиот совет за време на потпишувањето на меморандумот.

Меморандумот за соработка опфаќа поголем сет заеднички активности, меѓу кои и меѓусебна поддршка во активностите за справување со хибридни закани, особено борбата со дезинформациите, кои имаат потенцијал да ги поткопаат демократските вредности и слободи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе