Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Кривичен го ослободи Драган Даравелски: Настаната е апсолутна застареност, пресудата му се укинува

Судечкиот совет при Кривичниот суд донесе решение со кое го запира кривичниот прогон за ексдиректорот на Царината, Драган Даравелски. Според судиите, нему не може да му се суди одново бидејќи има апсолутна застареност на делото злоупотреба на службена положба и овластувањето. Пресудата со која доби седум години затвор се укинува.

„Имено, по барање за повторување на постапката против обвинетиот Д. Д. (Драган Даравелски), доставено од неговиот бранител на 10.1.2023 година, а за кое барање Кривичниот совет, со решение КПОВ бр. 40/23, дозволи повторување на постапката, а истото тоа решение беше потврдено од Апелациониот суд, беше формиран предмет со К.бр. 414/23, кој во согласност со АКМИС-системот беше распределен на понатамошно постапување. Претседателот на судечкиот совет, надвор од главен претрес, констатира дека настапила апсолутна застареност на кривичното гонење за делото сторено во периодот од 2001 до 2002 година со оглед дека: во согласност со член 353 ст. 1 од КЗ, објавен во ‘Службен весник’ на 29.7.1996 година, а кој бил во важност за време на сторување на делото, ‘службеното лице што со искористување на својата службена положба или овластувањето ќе прибави значителна имотна корист или нанесе значителна штета (став 3), ќе се казни со затвор од 1 до 10 години’. Во согласност со член 107 ст. 1 од истиот закон, ‘кривичното гонење не може да се преземе кога ќе поминат 10 години од извршувањето на делото’, а во согласност со член 108 ст. 6 од истиот закон, ‘застареноста на кривичното гонење настапува во секој случај кога ќе помине двапати онолку време колку што се бара за застареност на кривичното гонење’“, велат од Кривичниот суд.

Тие велат постапувале во согласност со законските одредби и додаваат: „Судот утврди дека во конкретниот случај апсолутната застареност настапила на 1.12.2022 година. Против ова неправосилно решение странките имаат право на жалба пред Апелациониот суд – Скопје“.

Пред еден месец Даравелски излезе и од затворот „Идризово“, каде што беше однесен по апсењето на граница. Пуштањето од установата беше по одлуката на Кривичниот суд да се повтори постапката, иако беше извесно дека тоа значи застарување на делото.

Даравелски се гонеше за дело злоупотреба на службената положба и овластувањето, кое, според обвинението, го сторил од 1999 до 2002 година. Кривичниот законик предвидува дека за делото може да бидат изречени максимум 10 години затвор. Застарувањето е за дваесет години, односно во 2022 година. Ова ќе значи дека Даравелски ќе се спаси од кривичен прогон бидејќи на повторното судење ќе треба судијата да констатира дека делото е застарено.

Ексдиректорот на Царината, Даравелски, 20 години ги помина во бегство надвор од Македонија. Во Србија доби и српско државјанство. Имаше меѓународна потерница, а беше уапсен на Табановце. Тој беше осуден на 7 години затвор, пресуда што сега е укината.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе