Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Режисерот Морфов доби отказ од Народниот театар во Софија, интелектуалците потпишуваат петиција за оставка на директорот

Театарскиот режисер Александар Морфов, кој неодамна се судри со директорот на Народниот театар „Иван Вазов“ во Софија, Васил Василев, околу забраната за македонската актерка Билјана Драгичевиќ-Пројковска да гостува во претставата „Животот е убав“, добил отказ!

Ова го објави неговата сопруга Рени Врангова на својот Фејсбук профил.

-Александар Морфов е официјално разрешен по дисциплинска основа. Да живее Александар Морфов!, напиша Врангова.

-Пријателите ми кажаа дека некаде прочитале за ова, немам поим. Одамна очекував да бидам отпуштен од директорот Васил Василев, поради јасната нетрпеливост помеѓу креативната и административната идеја за управување со театарот. Укинувањето на позицијата „главен режисер“ значи дека ќе бидам сменет и отпуштен од театарот, изјави во понеделникот Александар Морфов.

Тој изјави дека не знаел дека новата раководна структура на театарот подготвува административно укинување на неговата позиција како главен режисер. Но, заради перманентниот судир со адмистративното раководство на НТ „Иван Вазов“, Морфов одамна очекувал негова смена.

Скандалот во Народниот театар „Иван Вазов“ започна на 29 октомври минатата година, кога по изведбата на „Х’шове“ („Прогонети бунтовници“) режисерот Александар Морфов ја изгребал вратата од канцеларијата и го изгребал натписот со името на Велислава Крастева, раководител на односи со јавноста во театарот. Крастева била долгогошен портпарол на партијата ДПС на Ахмед Доган и пратеничка во бугарското Собрание во два мандати, а од минатото лето била назначена на споменатата позиција во Народниот театар.

Крастева повикала полиција која документирала дека вратата од нејзината канцеларија била исчкртана со написите „ДПС“, „Исчезни“ и „Односи со јавноста на Ахмед Доган“, и изјавила дека ќе го тужи насилникот кога ќе биде откриен од полицијата.

Во Софија од понеделникот се потпишува петиција за оставка на директорот на Народниот театар Васил Василев – вака актерот Валери Јорданов ги објасни собраните потписи од интелектуалци, адвокати и припадници на други професии, обични луѓе и гледачи, кои ќе бидат доставени до Министерството за култура до крајот на неделава.

Граѓанското движење против режисерот Василев беше формирано само ден откако беше обелоденето дека тој има намера да го смени моделот на управување во театарот.

Вчера, пак, беше објавено дека Крастева ја напушта функцијата во театарот.

извор Рацин.мк

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе