Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Асоцијација на обложувалници до Ковачевски и Бесими: Чии агенди исполнувате и штитите?

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија, во соопштение до јавноста остро ги нападна премиерот Ковачевски и Министерот за финансии, Фатмир Бесими за начинот на кој Владата сака да го донесе новиот Закон за игри на среќа. Од Асоцијацијата која ги претставува 93% од сите приредувачи на игри на среќа и е официјална индустриска организација, посочуваат дека Владата има интерес во скратена постапка и без дебата да донесе закон кој е дискриминирачки и неуставен, закон кој ќе остави илјадници луѓе без работа и обезбедува монопол во приредувањето на онлајн обложување – пракса што ја нема во ниедна европска земја.
Тие остро реагираат и на фактот што Владата со месеци не сака да чуе за дебата со официјалните претставници на индустријата, дека не ги земала предвид нивните предлози, кои како што тврдат одговараат на сите отворени прашања за игрите на среќа и предизвиците кои ги носи индустријата. Оттука, АСОМ се сомнева дека зад целиот закон се кријат бизнис интереси на поединци кои се закануваат дека ќе ги разоткријат до крај.
„Чии агенди исполнувате? Зошто законот го криевте? Зошто бегате од јавна дебата? Зошто се залагате за уништување на една легална гранка, која преку даноци и давачки го полни државниот буџет? Зошто сакате и се залагате 10.000 граѓани да оставите на улица без работа и од нив да направете социјални случаи? Во чиј интерес е законот шверцерски да го донесете со злоупотреба на европското знаменце?

Покрај оддалеченоста од 500 метри на објектите од училиштата поткрепена со наводната заштита на младата популација, законот содржи измени кои се нелогични и неуставни, како и многу сериозни финансиски импликации за оваа индустрија. Со измените Владата сака двојно да ги зголеми давачките за лиценци и нови уплатни места, што води кон затворање на индустријата.- велат од АСОМ.

„Затоа бараме измените на Законот за игри на среќа кои се испратени до Комисијата за европски прашања да се повлечат, затоа што станува збор за закон за затворање на индустријата за игри на среќа, дискриминирачки, неуставен и монополски“ – заклучуваат од АСОМ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе