Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Добра вест: Почнува предвремена исплата на пензиите – Ова се датумите кога парите ќе легнат на сметките на пензионерите

Се препорачува на деловните банки преку филијалите и експозитурите на банките да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во четири групи, според висината на пензијата и тоа:

за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 27.02.2023 година (понеделник); за пензии со висина 11.001 – 14.000 денари, исплатата да се изврши на 28.02.2023 година (вторник); за пензии со висина 14.001 – 18.000 денари, исплатата да се изврши на 01.03.2023 година (среда) и за пензии со висина над 18.001 денари, исплатата да се изврши на 02.03.2023 година (четврток).

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Маричиќ-Росвал: За Северна Македонија вратата на ЕУ е отворена, поддршката од Шведска продолжува

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска оствари средба со неговата шведска колешка, министерката за европски прашања Јесика Росвал, на која разговараа за активностите во рамки… Прочитај повеќе

Богоев на средба со пензионери: Рекордно ги зголемивме пензиите на 330.000 пензионери

Соопштение за јавност на СДСМ: Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев денеска се сретна со пензионерите од пензионерскиот клуб од општина Гази Баба. Пред присутните, Богоев истакна дека СДСМ во последните… Прочитај повеќе

Ковачевски – Орлиќ: Клучна е улогата и одговорноста на пратениците за евроинтегративните процеси на двете земји

Премиерот Димитар Ковачевски во рамките на официјалната посета на Србија, денеска оствари средба со претседателот на српското Собрание, Владимир Орлиќ. Ковачевски на средбата изрази задоволство од редовните контакти и одличната… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе