Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Со што ВМРО – ДПМНЕ го притисна Павле Трајанов да се откаже од власта?

ДРАГАН МИШЕВ

Се чини дека лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски сепак беше во право кога тврдеше дека се врши притисок врз одредени пратеници во Собранието.  Само што притисокот не бил од страна на владејачкиот мнозинство, туку токму од неговата, веќе шеста години опозициска партија.

Како прилог кон ова тврдење е неодамнешното напуштање на владејачката коалиција од големиот вљубеник во владини коалици, од било која страна и да доаѓаат. Како Павле Трајанов, токму сега, кога се создава новото владино мнозинство, реши да го послуша вечниот опозиционер и да прејде на темната, пардон, губитничката страна во креирањето на евро-иднината на земјата?

Со што тоа Мицкоски го задолжи Павле да му стане послушник, иако и досега, седејќи на две столци, човекот – партија добро ја играше улогата доделена од Мицко да биде клин во погонските тркала на европскиот воз. И самиот Трајанов имаше изјава дека додека бил во предходната владејачка коалиција предводена од ВМРО – ДПМНЕ, потпишувал меници како доказ на верност.

Кон крајот на јануари, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски објави скандал во кој главен актер е токму партијата на Трајанов, Демократскиот Сојуз и нејзиното најтесно раководство.

Зошто токму сега се „обелоденува“ оваа афера? Ја чувале ли вмровците во фиоките од бироата од махагони во барокните канцеларии во (дивоградбата) Белиот дворец  за не дај боже, свесни дека кога тогаш ќе ја употребат.

Стоилковски на прес обвини дека ЈП Паркинзи било претворено во своевиден штаб на Демократскиот Сојуз, со тоа што службени возила, телефони и простории биле на дофат на партијата. Сето тоа наведува на сомнителни криминогени зделки.

Стоилковски ги посочи имињата на блиски соработници на Павле, Борче Јакимовски доскорешен директор на претпријатието и член на претседателството на Демократскиот Сојуз и Владимир Кроневски, член на претседателството на Демократскиот Сојуз, воедно помошник директор на јавното претпријатие, во чие време се ослободувани од плаќања стотина автомобили на функционери.

Дали со ова обвинување Стоилковски само го потсети Трајанов дека доспеале обврските од потпишаната меница во времето на Пастирот, и дека доколку не прифати да игра по нотите од Белата палата, ова нема да биде последниот прес на ДПМНЕ во кое ќе ги обелоденат аферите на Павле и соработниците.

(Конечното) преоѓање на единствениот пратеник од ДС во опозиција, не само што не предизвика тектонски промени во Владината коалиција, тука беше поздравено од демократското општество во Северна Македонија, кое го прифати со олеснување, што овој приврзок на Власта со големи апетити нема да биде дел од Власта.

Путуј Павле.


Текстот е личен став на Авторот. Дозволено е преземање на текстот според лиценцата Creative Commons 4.0. | Извор: CivilMedia

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе