Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мицкоски до Јорданов: Акт на нецивилизираност е што казнувате цела држава поради ваши историски фрустрации

„Го прочитав европратеникот Александар Јорданов и неговото гледање на моите позиции и ставови, неговите навреди кон Македонија и фалсификувањето на историјата и негирањето на македонската нација. Секако, ова тврдење доаѓа по ползувањето на дипломатските придобивки, кој како амбасадор на Бугарија ги уживаше во Скопје и Македонија, при што луѓето што го познаваат знаат да речат дека честопати со исклучителна љубов и почит говорел за нашето гостопримство. Тогаш за разлика од сега не му сметаше дека зема плата поради неговиот престој во Република Македонија, каде што постои македонски народ“, објави став лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на „Фејсбук“.

Тој својот коментар го насочи по изнесените ставови на поранешниот бугарски амбасадор во земјата, кој имаше објава на „Фејсбук“, која изобилува со навреди и пцости за Македонците квалификувајќи ги како „црвени ѓубриња“, „титовисти“, „србомански измет“ и „одродени Бугари“

„Тоа што сте член на Европскиот парламент не ви го дава правото на непочитување кон Македонија и постојаните фалсификати, историски и политички за кои говорите и ги произведувате. Кога говорите за Гоце Делчев, можам само да ѝ благодарам на мудроста на вашите претходници и на бугарските политичари, кои ја почитуваа желбата на големиот македонски херој и ги предадоа моштите во единственото слободно парче македонска почва, денешна Република Македонија. Тоа беше акт на бугарската почит кон македонскиот херој Делчев. Но, за жал, не пропуштате ниту миг да го изгнасите и нивниот чекор на пријателство и нашето природно право слободно да се повикуваме и да го славиме неговото дело“, напиша Мицкоски.

Првиот човек на опозициската партија на Јорданов му порача:

„Никој не ви го оспорува правото да го почитувате Гоце Делчев доколку сакате. Но, почитувајте го во целост и она што вистински бил. Македонец, кој се борел за слободна Македонија“.

Мицкоски прашува:

„Цивилизирано ли е што еден европратеник како вас има навреди кон соседната држава со речник што е недостоен и исполнет со патолошко и компулсивно лажење. Тоа што сте член на Европскиот парламент не ве прави поголем Европеец од нас Македонците, кои отсекогаш тежнееле и биле дел од заедничката прозападна идеја, туку ја зголемува вашата одговорност да се придржувате до цивилизираното однесување, кое отсуствува во вашето дејствување“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе