Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Љубов

Анкета: Колку често најсреќните парови имаат интимни врски

Најсреќни се паровите кои водат љубов еднаш неделно. Ако интимните односи се поретки, задоволството во врската е помало, но нема значително да се зголеми кај оние кои ја практикуваат оваа активност неколку пати неделно, покажа истражувањето спроведено од научници од Универзитетот во Чикаго, испитувајќи 660 луѓе кои се во брак. .

Оптималниот број
Се покажа дека секој четврти брачен пар води љубов еднаш неделно, што го навеле како оптимално, додека само пет проценти водат љубов четири или повеќе пати неделно, истакнува др. Шамира Хауард додава дека зачестеноста на самиот однос всушност не е показател за сексуално задоволство. Истиот заклучок е изведен од студија објавена во 2015 година во списанието „Social Psychological and Personality Science“. Таа покажа дека паровите се најсреќни кога имаат интимни односи околу еднаш неделно.

Зрела возраст
Ако сакате да се споредите со просекот, еве неколку други метрики од таа студија:

– 5 проценти од паровите имале интимни односи четири или повеќе пати неделно, 16 проценти од испитаниците тоа го правеле два до три пати неделно, додека 25 проценти од испитаниците имале односи еднаш неделно;

– 19 проценти имале интимни односи два до три пати месечно, 17 проценти имале интимни односи еднаш неделно – седум проценти имале сексуални односи приближно еднаш или двапати во последната година, додека 10 проценти од партнерите немале интимни односи во последната година;

Интересно е што студиите спроведени меѓу луѓе над 50, како и над 70 и 80 години покажуваат дека зачестеноста на сексуалната активност се намалува со возраста, но сепак има значителен процент на луѓе кои се сексуално активни дури и во зрелата возраст.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе