Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Маричиќ: ЕУ го препознава ентузијазмот за преговорите во нашите институции, важно е да го задржиме и негуваме

„Важно е овој ентузијазам кој сега го има во нашите институции за преговорите, а кои и претставниците на ЕУ го препознаваат да го задржиме, негуваме и поттикенеме да продолжи. Не можеме да го изведеме овој процес без добрите луѓе од администрацијата, академската заедница, бизис заедницата, невладиниот сектор, медиумите“ рече вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во „Аргумент плус“ на ТВ24.

Тој додаде дека интересот е овој ентузијазам кој сега постои во институциите и меѓу луѓето кои учествуваат во скрининзите, да се задржи, унапреди и мотивира со мерки кои ќе ги задржат тие луѓе во процесот до крај.

„Овие луѓе треба да бидат континуитет меѓу сите влади. Ова е процес кој надминува мандат на било која влада и затоа мислам дека е важно. Инвестицијата во тие луѓе е најдобрата инвеситција која може да ја направиме“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека има доволно луѓе со капацитет во институциите, но дека се потребни уште.

„Сме ги лоцирале професиите во кои треба да вложуваме повеќе. Сега има можност до 30 отсто бонус за најквалитетните вработени, разговараме тоа да се прошири. Во СЕП и сите институции, луѓето кои работат на ИПА структурите имаат автоматски 15 отсто додаток. Тоа е мал чекор и не е доволно“ рече Маричиќ и додаде дека треба да направиме тие луѓе да се мотивирани и да се вложуваат максимално во јавниот сектор, наместо да заминат и да работат како консултанти или да се префрлат во приватниот сектор.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе