Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Ако сте настинати, се чувствувате лошо или имате „гребење“ во грлото – не јадете ја оваа храна, тоа може да ги влоши вашите симптоми

Дали знаевте дека во моментите кога се чувствувате најслабо, има намирници кои можат дополнително да ги влошат симптомите?

Експертите истакнуваат дека не е исто ако јадете пилешко за време на настинка или кога имате проблем со стомакот. Наместо да му помогнете на телото да се бори со вирусот, можете уште повеќе да го отежнете со вашата исхрана.

Нелагодност
За општа мускулна болка, храната што содржи магнезиум или калциум може да помогне во ублажување на болката, истакна д-р Кристин Артур, интернист во Медицинскиот центар во Калифорнија. Ако сте слаби, најдобрата храна се зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови, семки, сув грав и цели зрна. Во меѓувреме, храната богата со калциум вклучува конзервиран лосос, јогурт, лиснат зеленчук и сок од портокал. Она што може дополнително да ги влоши симптомите е сè што ве дехидрира, особено алкохолот и кофеинот.

Воспалено грло
Обидете се да го одржувате влажното грло со тврди бонбони и да пиете многу течности. Ако ве боли грлото, треба да јадете мека храна: крем супи, пире од компири, јогурт, па дури и изматени јајца. Избегнувајте тврда, гребачка храна како чипс или јаткасти плодови. Киселите сокови, како што се сокот од портокал, сокот од грозје и лимонадата, исто така може да го иритираат воспаленото грло.

Главоболка
Дехидрацијата е една од водечките причини за главоболка.

„Пијте шише вода и почекајте 20 минути за да видите дали ќе се чувствувате подобро. еднаква количина на вода за да се избегне дехидрација“, вели д-р Артур.

Ако секојдневно имате главоболки, не земајте кофеин. Други намирници за кои се верува дека предизвикуваат главоболки вклучуваат вештачки засладувачи, стари сирења кои содржат тирамин, плус црвено вино и преработено месо.

Настинка
За време на настинки, експертите препорачуваат куркума, зачин познат по своите антиинфламаторни својства. Прескокнете ја зачинетата храна и шеќерот, што може да ги влоши симптомите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе