Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Стоилковски: Кога алијансата ќе вети уставни измени, без да го праша народот, тоа се вика лажење

Кога Алијансата за Албанците ќе вети уставни измени, без да го праша народот, тоа се вика лажење. Исто така, лажење е кога Таравари ќе стане градоначалник на Гостивар со гласови на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа ќе трча да влезе во Владата на ДУИ/СДС, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, одговарајќи на новинарско прашање.

„Таравари лаже и кога вели дека меѓународен фактор барал од него да влезе во Владата, а кога ќе го прашате кој е тој фактор, Таравари ќе избегне одговор. Не затоа што постои таков фактор што тоа го бара од него, туку затоа што во согласност со интересите на Таравари решил да биде спаринг-партнер на Ковачевски и Ахмети, со лажење политика не се води“, нагласи Стоилковски.

Коментирајќи го повикот на Ковачевски за единство кон членството во ЕУ, Стоилковски изјави дека премиерот не е во единство за ЕУ, туку единствено се занимава со криминал и корупција по налог на ДУИ и повика Ковачевски да се посвети на граѓаните и на европската иднина.

„Димитар Ковачевски не е во единство за ЕУ, Ковачевски единствено се занимава со криминал и корупција по налог на ДУИ. Наместо европска има криминална агенда. Ковачевски му е слуга на Ахмети наместо да им слугува на интересите на граѓаните. Го повикуваме да престане со слугување на криминалот и корупцијата. Го повикуваме вистински да се покаже, доколку тоа го сака, наместо посветеност кон криминал и предавства, Ковачевски да се посвети на вистински дела за граѓаните“, додаде Стоилковски.