6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Лондон ќе ја забрани употребата на пластични садови за еднократна употреба до крајот на 2023 година

Англија ќе ја забрани употребата на пластични предмети за еднократна употреба како прибор за јадење, чинии и послужавници од октомври оваа година во обид да го намали загадувањето, соопшти денеска Одделот за животна средина и земјоделство.

Пластичните чинии за еднократна употреба, чинии, подлоги и одредени видови полистиренска амбалажа ќе бидат забранети и во ресторани, хотели и готови јадења.

Таквите предмети го сочинуваат најголемиот дел од ѓубрето во океаните ширум светот.

Според Министерството, Англија користи 2,7 милијарди предмети за еднократна употреба годишно, а само 10 отсто се рециклира.

„Горда сум на нашите напори“ да го ограничиме загадувањето со пластика и да го заштитиме океанот, рече министерката за животна средина Тереза ​​Кофи и потсети на веќе спроведената забрана за употреба на пластични сламки, лажици за кафе и чепчиња за уши.

Таа рече дека наплатата за пластични кеси предизвикала нивната продажба да се намали за 97 отсто во големите супермаркети.

Забраната, сепак, нема да се однесува на чиниите, послужавниците и чиниите што се користат за пакување на претходно подготвени и претходно спакувани оброци за слободна продажба.

Владата ја разгледува можноста за нови мерки за употреба на влажни марамчиња, како и филтри и кесички за кафе.

Пластичните садови за еднократна употреба веќе се забранети во ЕУ од јули 2021 година.

Еколошката невладина организација Гринпис ја поздрави забраната за „некои“ пластични производи, но рече дека светот е преплавен со пластика и рече дека одлуката е како користење партал за собирање вода наместо да се затвори чешмата.

„Постои потреба владата да излезе со сеопфатна стратегија за намалување на пластиката со цел да се воведе систем за повторна употреба на предмети“, велат од организацијата.

Спонзорирано: