Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЛокално

Над 700 бебиња се родиле во битолската болница Плодност за само една година

Фејсбук статус на болницата Плодност од Битола:

ПРЕГЛЕД НА 2022 ГОДИНА НИЗ БРОЈКИ – ПОРОДУВАЊА 🤱❤️

💪Во годината која што ја оставивме зад нас, 2022 година, го имавме досега најголемиот број на породувања во нашата болница, бидејќи ја надминавме бројката од 700 бебиња.

👉Низ бројки, минатата година имавме 354 машки новороденчиња, а 349 беа женски.

👩‍👧‍👦👩‍👦‍👦👩‍👧‍👧 Од нив, имавме 24 пара близнаци, а 67 дојдоа на свет преку инвитро постапките.

✅16 бебиња беа родени со постапката за породување во вода, метода која се изведува само во Болница Плодност – Hospital Plodnost во нашата држава.

❤️Благодарение на докажаната доверба од страна на нашите пациентки, оваа 2023 година очекуваме да биде уште порадосна, повесела и побројна во однос на новороденчиња.