Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Димитриевски: Минатата година реконструиравме 3 средни и 5 основни училишта, во 2023 продолжуваме со подобрувања на условите во училиштата со буџет од 26 милиони денари за образование

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека во 2022 година е извршена реконструкција во три средни училишта и во пет основни училишта, а исто така изградени се пет нови мултиспорт игралишта со тартан подлога.

„Направивме целосна реконструкција на фасадата и кровот на објектот на СОУ Гимназија „Гоце Делчев“ и спортската сала, поставени се нови ПВЦ прозорци на целиот објект, реновирана е внатрешноста на спортската сала, и низа други проекти за доопремување и уредување на внатрешниот дел на училиштето. Целосно е реконструирана фасадата на објектот на СОУ „Перо Наков“, поставени се нови ПВЦ прозорци на целиот објект, како и фотоволтаици за енергетска ефикасност и низа други проекти за доопремување и уредување на внатрешниот дел на училиштето“, посочи Димитриевски.

Целосно е реконструирана фасадата на објектот на ОСТУ „Наце Буѓони“, поставени се нови ПВЦ прозорци на дел од училишниот објект, поставени се фотоволтаици за енергетска ефикасност, и низа други проекти за доопремување и уредување на внатрешниот дел на училиштето.

„Образованието е столбот на општеството! Целосно е реконструирана фасадата на објектот на ООУ „Браќа Миладиновци“ кај Соколана, објектот на ООУ „Карпош“ во с. Умин Дол, објектот на ООУ „Карпош“ во с. Љубодраг и извршена е реконструкција на фасада на објектот на ООУ „11 Октомври“. Направена е целосна реконструкција на кровот на ООУ „Кочо Рацин“ во с. Биљановце. Во 2023 година ќе продолжиме со инвестиции за подобрување на условите во училиштата, за поквалитетна настава и едукација на идните генерации, со предвиден буџет од 26.690.000 денари за инвестиции во образованието“, рече Димитриевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе