Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Залепила уште еден баркод над производот и платила 200 евра помалку

Обвинение е покренато против жена која извршила измама во продавница во Хрватска со залепување баркод на баркод на поскап предмет. Така таа го измами занаетот.

– На 15 декември 2022 година, Општинското државно правобранителство во Вараждин пред Општинскиот суд во Вараждин поднесе обвинителен акт против хрватски државјанин (1981 година) за сторено кривично дело измама од чл. 236-ти ул. 1. од Кривичниот законик – стои во белешката.

Обвинетата, 41-годишна жена, се товари дека ставила баркод што го отстранила од друг предмет чија цена е 130,00 над баркодот за артикал со малопродажна цена од 1.600 куни (околу 13.000 денари) на 05.07.2022 година. , во продавница во Вараждин и ја донела на каса, каде што касиерот не сомневајќи се дека е вистинскиот баркод на артиклот и точната цена, ја прочитал и наплатил сумата која е малку помалку од 200 евра помалку од реалната цена на артиклот – соопшти хрватската полициј.