Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Запленети речиси 6.200 пиротехнички средства во Скопје, приведено едно лице

Приведен скопјанец, кој продавал пиротехнички средства.

Според информациите од МВР, денеска, на булеварот Гоце Делчев во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје – Единица за недозволена трговија, го привеле И. К. од с. Батинци, Скопско.

Тој бил затекнат како продава пиротехнички средства и кај него биле пронајдени вкупно 4.811 разни видови пиротехнички средства. И. К. бил приведен во полициска станица, а пиротехничките средства биле одземени.

По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Исто така, на улицата 192, на подрачјето на Бит-пазар, полициски службеници од ЕВР Центар и Бит-пазар заплениле 1.358 разни видови пиротехнички средства.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.