Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЉубов

Дали го изневерувате партнерот? Внимавајте ако имате куче – ова однесување ќе ве разоткрие за кратко време

Експертот за однесување на кучиња, Ана Веб, е убедена дека кучињата можат да мирисаат на љубовни врски со мали промени кај сопственикот.

Кучето е посебен вид на животно, без разлика дали поседувате или не. Имено, за нив учиме се повеќе работи и секој пат кога оваа нова информација не изненадува. Најновото откритие е дека можам да насетам кога имаме афера.

Експертот за однесување на кучиња Ана Веб е убедена дека кучињата можат да мирисаат на измама при мали промени во изразот на лицето на сопственикот, контактот со очите и положбата на телото.

„Вашето куче сигурно знае каде сте биле. Нивното сетило за мирис е нивната супермоќ! Кога ќе почувствуваат нов мирис, ќе го запаметат, особено ако е во корелација со расположението на нивниот сопственик. Дали овој мирис значи дека мојот сопственик е среќен? тажна, под стрес или вознемирена?, вели Ен, која студирала на Колеџот за интегрирани ветеринарни терапии и е домаќин на наградуваниот подкаст „КУЧЕН ЖИВОТ“ за Metro.

Тој додава дека кучињата имаат околу 220 милиони рецептори за мирис во носот, додека луѓето имаат само пет милиони. Што значи дека кучињата навистина имаат супер сетило за мирис. Покрај тоа, тие имаат посебна област во мозокот каде што го складираат секој мирис на кој ќе наидат. Тоа е како огромен компјутер – меморија за мирис.

Џес, од Хертфордшир, која имала афера три месеци, станала толку параноична поради однесувањето на своето куче што очајно сакала да го прекине тоа. Таа го сподели својот проблем на страницата за запознавање со оженети луѓе.

“Имам кокер шпаниел закачен на ногата речиси цел ден кога сум дома. Но, откако почнав да се гледам со мојот нов љубовник, кого никогаш не го запознал, неговото однесување се промени и се плашам дека мојот сопруг ќе го забележи. Моето куче порано ме поздравуваше на вратата, но сега ме фрли само еден поглед и бега. Дури почна да лае по мене“, искрена е Џес.

И не само тоа, таа додала дека тој се повеќе се врзува за нејзиниот сопруг.

Ана го коментираше и случајот на Џеси. Важно е, вели тој, да се истакне јачината на носот на кокер шпаниелот, кој несомнено е една од расите со најсилно сетило за мирис. Тоа, истакнува Ана, можело да ја изневери Џес. Имено, куче може да мириса на друга личност.

Освен тоа, Џес нагласила дека најмногу се грижи за својот четириножен пријател.

Само поради љубовникот, кучето веројатно доживеало некои промени во својата рутина, објаснува експертот за однесување на кучињата, а новиот „мирис“ на сопственикот ќе сигнализира дека токму тоа е причината.

„Фактот што кокерот го избегнува вниманието е знак дека се чувствува малку незадоволно и оваа емоција ја пренесува преку говор на телото и избегнување“, објасни Ана.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе