Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarТехнологија

Нова алатка ви помага да ја вратите хакираната сметка на Инстаграм

Хакираните корисници на Инстаграм сега имаат нов начин да си ја вратат сметката.

Компанијата објави дека создала Instagram.com/hacked, страница за поддршка каде што корисниците можат да пријават и да ги решат проблемите со пристапот до сметката. На оваа страница, на едно место, корисниците ќе можат да побараат помош за враќање на хакираните сметки, да пријават имитирање сметки или да добијат помош ако ја заборавиле лозинката.

Ако не можете да се најавите на вашата сметка, внесете Instagram.com/hacked во лентата за адреси на вашиот веб-прелистувач на вашиот мобилен телефон или компјутер. Потоа ќе ве прашаат зошто не можете да пристапите до вашата сметка и ќе можете да изберете една од неколкуте опции (хакирана сметка, заборавена лозинка, код за најава испратен на телефонски број или адреса на е-пошта до која не можете да пристапите, некој што го користи вашето име, фотографии или информации што ве имитираат, оневозможена сметка или нешто друго). Оттаму, ќе можете да следите низа чекори кои ќе ви помогнат да го вратите пристапот до вашата сметка. Ако имате повеќе сметки на Инстаграм, ќе можете да изберете за која сметка ви треба поддршка. Корисниците на Инстаграм кои имаат искуство со хакирање на сметки знаат колку беше тешко да се добие помош и да се врати контролата врз сметката.

Во 2018 година, Motherboard објави дека некои корисници им плаќаат откуп на хакери кои ги држеле нивните сметки како заложници. Некои инфлуенсери чии сметки беа хакирани мораа да се обратат до други хакери за помош. Во двата случаи, корисниците се пожалија дека Инстаграм бавно реагира, ако воопшто реагира.

На почетокот на оваа година, Инстаграм објави дека тестира нови начини за враќање на вашата сметка, како што е можноста да побарате од пријателите да гарантираат за вас за да ја вратите контролата врз вашата сметка. Компанијата вчера објави дека оваа функција сега е достапна за сите: корисниците без пристап до сметката можат да изберат двајца пријатели кои можат да помогнат да се потврди нивниот идентитет.

Инстаграм, исто така, соопшти дека работи на методи за спречување на хакирање на сметката. Ова подразбира отстранување на сметките што се сметаат за злонамерни од автоматизираните системи на платформата, вклучувајќи имитирање на сметки што ги прекршуваат упатствата на заедницата.

Компанијата, исто така, објави дека во наредните месеци ќе испраќа предупредувања доколку сметката за која постои сомневање дека се претставува како бизнис ви испрати директна порака (DM).

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе