Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Страдате од несоница: Кога не можете да заспиете, испробајте ги овие три трикови

Ако понекогаш имате проблем со спиењето навечер, тогаш веројатно барем еднаш сте барале некои трикови или совети како да заспиете.

Без разлика дали тоа е предизвикано од нервоза, премногу кофеин или друг фактор, понекогаш може да биде навистина фрустрирачки. За среќа, клиничкиот психолог и експерт за спиење Арик Пратер неодамна ги сподели своите најдобри трикови кои ќе ви помогнат да заспиете за кратко време, пишува Мајнд боди грин.

Оставете го креветот само за спиење и одмор
Пратер препорачува внимателно да го разгледате односот со вашиот кревет. Ако имате тенденција да работите во кревет, вашиот мозок автоматски ќе го поврзе вашиот мозок со работата, а не со спиењето. Како што пишува, ова е условен одговор, но за среќа, можете да го промените. Оставете го креветот за спиење или други релаксирачки активности, а ако работите од дома, обидете се да работите во различен простор. Дури и ако е во иста просторија, одлучете се за маса и стол наместо да седите на креветот.

“Ако почнете да се чувствувате немирно додека сте во кревет обидувајќи се да заспиете, станете и правете нешто друго. Тоа би можело да биде читање или гледање телевизија, што и да е. Важно е да најдете нешто што ќе ви олесни да се опуштите.” – рече Пратер.

Обидете се со парадоксална намера
„Постои концепт наречен парадоксална намера, каде што навистина само се обидувате да останете будни и да го намалите притисокот од сонот“, вели Пратер.

Истражувањата покажаа дека луѓето кои се „залажуваат“ за да останат будни имаат поголема веројатност да заспијат побрзо од оние кои постојано се обидуваат да спијат. Значи, ако се чувствувате преоптоварени обидувајќи се да го смислите најдобриот план за заспивање, отпуштањето од таа идеја на некое време навистина може да помогне, особено ако го споите овој начин на размислување со релаксирачка активност како читање или гледање телевизија.

Едноставно легнете во кревет Без разлика дали лежите будни или спиете и не спиете, во ред е само да лежите во кревет. Само одмарањето во кревет сепак се смета за одмор, па затоа е добро за вас. Всушност, ослободувањето од тој притисок да заспиете може да ви помогне да се ослободите од нервозните нерви кои произлегуваат од тоа што ќе останете будни подолго отколку што сте планирале. Ова, пак, може да ви помогне да заспиете побрзо.