Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите!

Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е поврзан со духовен пост.

„Не ми кажувај: постев толку денови, не јадев ова или она, не пиев вино, одев во груб фустан, но кажи ни дали си тивок од лут човек. од жестокиот – кроток. Ако внатре си полн со злоба, зошто телото го мачиш?”, зборовите на Јован Златоуст се пренесуваат во црковните книги. Во Светото Писмо пишува „љуби го ближниот свој како себеси”, што значи дека човекот е брат на човекот, и дека треба да бидеме толерантни, да ги почитуваме и да им помагаме на другите и дека можеме само ако не сме лути и себични.

Во постот треба да се покае, да се исповеда, да си ја олесни душата и да се очисти себеси. Телото не треба да го мачиме со пост ако сакаме да се лутиме, ако ќе се караме и ќе му посакаме зло на ближниот. Во постот треба да се прости и да се постапува со чисто срце, велат свештениците

Строг воден пост е само во среда и петок, додека маслото и виното се дозволени во понеделник, вторник и четврток, а рибата во сабота и недела. Најстрогиот пост е на Божиќ, кога вистинските верници на тој ден пијат вода само до вечера.

Покрај посните правила поставени од Црквата, свештеникот може да им го олесни постот на верниците, особено во случаи на старост, болест, деца, трудници…