Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Ковачевски: За 10 месеци во ТИРЗ се отворени 2.000 нови и добро платена работни места

Во овие тешки кризни времиња, наша задача е да обезбедуваме услови за креирање нови работни места, но секако и на подобро платени работни места за да се справиме со растечките трошоци за живот, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски пред граѓаните на Кочани на трибината „Силно и одлучно кон иднината“.

– Во првите десет месеци од годинава во компаниите во ТИРЗ се отворени над 2.000 нови работни места, а бројот на вработени за првпат се искачи над 16.000. Денеска бев во Тетово каде започна изградбата на новата фабрика на компанијата „Киел“ од Германија која ќе инвестира 9,2 милиони евра. Претходно, само за нешто повеќе од месец се отворија неколку нови фабрики кои ќе вработат над 3.000 граѓани. Меѓудругото треба да се потенцира дека во Кочани, Амфенол технлоџи гради нова фабрика на 3.500 квадратни мерти каде ќе се вработат уште стотина луѓе од овој град и од овој крај. Турската Текнопанел инвестираше 20 милиони евра и отвори 120 нови работни места со плати над просечните, порача Ковалевски

Претседателот Ковачевски истакна дека со успешните економски мерки и политики создадена е поволна клима за Македонија да стане една од трите најатрактивни економии во светот.

– Македонскиот работник е вреден, чесен и трудољубив и благодарение на заедничките напори на Владата и работниците, и нивниот труд сега се отвораат нови фабрики, нови погони, порача Ковачевски на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Кочани.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе