Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЛокалноВо тренд...

Еднодневен Саем на креативни индустрии во Битола

Денеска во Офицерски дом Битола ќе се одржи Саем на креативни индустрии, под покровителство на Министерството за култура на РСМ.

На саемот ќе се претстават 20-тина изложувачи кои се дел од креативниот сектор од Битола и пошироко. Посетителите ќе имаат шанса да видат и доживеат аугментирана реалност, рачно цртани парчиња облека, копаничарство, уникатни парчиња накит, издаваштво, сликарство, еколошки производи, детски играчки, роботика, дигитален маркетинг, лампи од реупотребени материјали, улична уметност и илустрации, слоу фуд или „нова гастрономија“ посветена на традиционалната храна, локалните ресурси и новите технологии, слоу фешн итн.

Саемот се одржува под мотото „Креативноста е заразна. Дојди зарази се“.
Работното време е од 11 до 19 часот.

Станува збор за втор настан во рамките на месец ноември во кој се слави креативноста и креативните индустрии во организација на здружението Балкан синема ситис. Првиот Саем за креативни индустрии беше одржан на почетокот на месецов во Скопје и истиот обедини повеќе од 40 изложувачи.

Соединувањето на цела инфраструктура сочинета од дизајнери, уметници и водечки организации е иницијатива која има за цел да го подигне профилот на креативниот сектор, да ги поврзе организациите кои имаат заеднички интерес во креативните индустрии и да ги обедини сите креативци без оглед од кој сегмент на креативните индустрии доаѓаат.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе