Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Театарска претстава „ОЖЕНИ МЕ“ во режија на Роберт Ристов

ОЖЕНИ МЕ (романтична комедија)

  1. ноември 2022 година, 20 часот, Салон 19:19

 

Театарска претстава „ОЖЕНИ МЕ“ во режија на Роберт Ристов

Играат: Изабела Јакимова и Бранко Атанасов

Саксофонист: Бобан Цветановски

Драматизацијата е работена по мотиви на урбаните сценарија: „Ожени ме“, „Заедништво“, „Храна и љубов“ и „Брачна приказна“.

„ОЖЕНИ МЕ“ е насловот на една од двете претстави (ОЖЕНИ МЕ и РАЗВЕДИ МЕ) кои всушност се две поглавја од ФЛИП ИЗДАНИЕТО на претставите со заеднички наслов „ДВЕ НИЈАНСИ ЦРВЕНА“. Ова е еден уникатен начин да се опфатат две теми/ претстави кои претставуваат лице и опачина, едната на другата.

Ако мракот значи недостиг на светлината, а црвената ни го означува присуството на љубовта, дали во миговите на бес, при намаленото присуство на светлина, умееме да го согледаме присуството на нијансите на црвена? Дали љубовта кон себеси го намалува интензитетот на сакањето на партнерот? Каде е границата? Како можеме да го процениме квалитетот на врската во која се наоѓаме? Дали љубовта треба и да боли или само да нè разнежнува и мотивира да растеме и да се менуваме? Дали таа е „прекинувачот“ за нашата среќа? Дали љубовта мора да се круниса со БРАК, или бракот е само старомодна архаична институција со која општеството го стигматизира човекот за да може полесно да го манипулира? Овие скокотливи теми ќе бидат експлицитно отворени и дефинитивно ќе ве стават во ситуација да ги преиспитате воспоставените општествено-морални вредности. Ќе ве натераат да ги согледате нијансите во сопствената врска, мотивирајќи ве да ја засилите нијансата на црвена (љубовта).

Автор на костимите, а воедно и спонзор на истите, е Елена Лука.

Сценографското решение се на Роберт Ристов.

Актерите од оваа претстава се прогласени со наградата НАЈДОБАР АКТЕРСКИ ПАР на Фестивалот на дуодрама „Бранко Ѓорчев“ – Неготино. Aктерите Изабела Јакимова и Бранко Атанасов се добитници на наградата НАЈДОБАР АКТЕРСКИ ПАР на Фестивалот на дуодрама „Бранк Ѓорчев“ – Неготино, 2022.

Времетраење: 60 мин.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе