Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Османи на Министерската конференција и Самитот на лидери на франкофонијата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ќе учествува на 43-та сесија на Министерската конференција на франкофонијата, која ќе се одржи на 18 ноември 2022, како и ќе ја предводи делегацијата на Северна Македонија на 18-от Самит на лидери на франкофонијата, на 19 ноември 2022, во Џерба, Тунис.

Во рамки на најголемите два собири на франкофонските земји и во присуство на голем број светски лидери франкофони, министерот Османи ќе се обрати на темите поврзани со иднината и приоритетните цели на франкофонијата и актуелните случувања во светот.

Воедно, во рамки на Самитот на лидери ќе се избира и идниот Генерален секретар на франкофонијата.

Северна Македонија е полноправна членка во Меѓународната организација на франкофонијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе