Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АвтоЦентарБизнис

Мерцедес ги намали цените

Со цел да ја подобри досегашната разочарувачка продажба на својата палета на електрични автомобили EQ во Кина, Mercedes најави намалување на цените за моделите EQE и EQS.

Mercedes-Benz EQE сега чини 478.000 јуани (67.432 долари) откако ќе се даде попуст од 50.000 јуани (7.054 долари).

Mercedes-Benz EQS доби уште поголем попуст, сега по цена од 956.000 јуани (134.864 долари), што е за 234.000 јуани (33.011 долари) помалку од претходно.

Од друга страна, цените за остатокот од линијата EQ (EQA, EQB и EQC) остануваат непроменети.

Блумберг објави дека намалувањето на цените следело по период на слаба продажба. Конкретно за EQS, бројките во Кина се изненадувачки ниски, во некои случаи и до само 100 пратки месечно.

Дел од проблемот е поврзан со ограничениот простор на главата за патниците одзади поради навалената линија на покривот. Ова е важен фактор за кинеските купувачи во премиум сегментот кои претпочитаат да седат назад.

Претставник на Мерцедес рече дека компанијата „континуирано ги набљудува и анализира динамичните трендови на пазарот, вклучително и моменталното позиционирање на другите производители во луксузниот сегмент.

Врз основа на ова, Mercedes-Benz репозиционира одредени EQ модели во Кина“.

Мерцедес продаде околу 8.800 електрични автомобили во Кина во периодот од јануари до јули оваа година.

Покрај Мерцедес, Тесла неодамна најави и намалување на цените во Кина за да ја зголеми продажбата и да стане поконкурентна во однос на зголемениот број локални ривали.

Бројките сугерираат дека ова станува сè потешко, бидејќи 80% од продажбата на нови електрични возила во Кина во текот на првите седум месеци од 2022 година оди кај домашните производители на автомобили.