Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Директорот на БЈБ м-р Сашо Тасевски во Словенија на состанок на Шефови на полициските служби во рамки на Брдо Процесот

На 17-18 ноември 2022 година во Порторож, Република Словенија, се одржува состанок на Шефови на полициските служби во рамки на Брдо Процесот, на кој учествува и директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, м-р Сашо Тасевски.

На состанокот во рамки на Брдо Процесот беше истакната важноста од зајакнувањето на соработката на земјите од ЕУ со земјите од Западен Балкан и европските агенции како ЕВРОПОЛ и ФРОНТЕКС, која е од круцијална важност со оглед на појавата на нови миграциски патишта и состојбите со илегалната миграција и криумчарењето на мигранти. Директорот Тасевски во своето обраќање пред присутните колеги истакна дека Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија во целост ги поддржува и активно учествува во иницијативите во рамки на Брдо Процесот и дека единствено преку постојано зајакнување на заедничката оперативна соработка и побрза и поефикасна размена на информации на билатерално и мултилатерално ниво можеме да ја обезбедиме стабилноста и безбедноста на нашите држави и граѓаните.

Работниот престој во Порторож директорот Тасевски го искористи и за билатерални средби со министерката за внатрешни работи на Република Словенија Татјана Бобњар и со вршителот на должност Генерален директор на словенечката полиција Боштјан Линдав, при што главни теми на средбите беа состојбите со миграцијата на Западен Балкан и во регионот. Министерката за внатрешни работи на Република Словенија изрази подготвеност и поддршка за земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ и го истакна значењето од соработката помеѓу земјите во рамки на Брдо Процесот, потенцирајќи дека новите модуси на криумчарење наложуваат креирање на нови иницијативи за справување со нив. Генералниот директор на словенечката полиција Линдав на средбата со директорот Тасевски, пак, рече дека токму воспоставувањето на национални оперативни контакт точки и наменска мрежа во рамки на Брдо Процесот ќе бидат од голема важност за зајакнување на соработката на меѓуинституционално ниво и постигнување на конкретни резултати во борбата со криумчарите на мигранти.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе