Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Значителен пад: Доларот ослабе, цените на нафтата паѓаат

На азиските берзи цените на акциите паднаа, главно во технолошкиот сектор, откако Micron предупреди дека ќе го намали производството на чипови поради вишокот залихи и послабата побарувачка. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус за 0,6 отсто за околу седум часа.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи ослабе за 0,30 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг се лизнаа меѓу 0,7 и 2,2 отсто. Во Австралија, пак, тие се зголемени за 0,2 отсто. Технолошкиот сектор е под најголем притисок бидејќи инвеститорите ги загрижи вчерашното предупредување на Micron Technology дека ќе го намали производството на мемориски чипови и инвестиции.

Цената на акцијата на Микрон вчера потона за речиси седум отсто, а утрово акциите на производителот на чипови се под најголем притисок на азиските берзи. Цените на акциите на кинеските пазари, исто така, значително паднаа, бидејќи инвеститорите се загрижени за натамошното зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, што може да ги натера властите да се откажат од олеснување на рестриктивните мерки.

Така, азиските берзански индекси го следат вчерашниот пад на Волстрит. Dow Jones ослабе за 0,12 отсто, додека SiP 500 се лизна за 0,83 отсто, а Nasdaq индексот за 1,54 отсто. По силниот скок на крајот на минатата недела, од почетокот на оваа недела, овие индекси значително флуктуираа, а потоа се зголемија еден ден, за да ги загубат тие добивки на вториот ден.

Бидејќи моментумот на пазарот е ослабен, поттикнат од слабеењето на инфлаторните притисоци и надежта за забавување на темпото на зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД, па затоа се тргува претпазливо во последните денови. Меѓу најголемите губитници вчера беше трговскиот сектор со просечен пад од 1,5 отсто.

Доларот ослабе, цената на нафтата падна
И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо падна втор ден по ред. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 106,46 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 106,57 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 139,85 на 139,50 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0375 долари, додека вчера во ова време беше 1,0360 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар се лизна за 1,10 отсто, на 91,85 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,30 отсто, на 84,45 долари.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе