Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕu да се огради од прогласувањето континуитет со некогашното ВМРО

Универзитетскиот професор и некогашен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Јове Кекеновски јавно побара ВМРО-ДПМНЕ да се огради од прогласување континуитет од историското ВМРО.

„Мојот став по ова прашање е кристално јасен и дециден уште од денот на формирање на ВМРО ДПМНЕ, а во 1997 година бев еден од 63- членови на ЦК кои побараа расчистување со бугарофилите во партијата по што бев сменет од претседател на КИЕ 116 и член на ЦК на партијата изјави за 24инфо.

Затоа повторно по којзнае кој пат повторувам, ВМРО-ДПМНЕ треба да се огради од прогласувањето континуитет со некогашното ВМРО (со злосторниците и негаторите на Македонија и Македонците кои биле на чело на ВМРО) кое беше направено на Конгресот во Кичево во 1995 година.“ вели Кекеновски за 24инфо.

Кекеновски бара и законско ограничување на промоција на личности кои заговараат антимакедонизам.

„Оваа материја треба да се регулира. Ние од 1991 година не успеавме да донесеме закон со кој ќе се оневозможи да се промовираат личности кои промовираат антимакедозам а истовремено да ја осудиме нивната фашистичка дејност. Правото треба на сите да им овозможи да ги уживаат своите права, а тоа треба и странците да го почитуваат. ВМРО-ДПМНЕ треба да се оградат од прогласувањето континуитет со некогашното ВМРО што беше направено на Конгресот во Кичево во 1995 година“ додава Кекеновски.

Извор 24 инфо.мк

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе