Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Собранието донесе четири одлуки за испраќање припадници на Армијата во меѓународни операции

Четири одлуки за испраќање припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународни операции донесе Собранието на Република Северна Македонија во рамки на новата 91.седница, која почна денеска.

Собранието донесе Одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“, во Босна и Херцеговина. Одлуката е донесена еднногласно, со 74 гласа „за“. Според оваа одлука, во мисијата ќе заминат 32 припадници на Армијата, во период од шест месеци, почнувајќи од ноември.

Едногласно, со 77 гласа за, е усвоена и Одлуката за испраќање припадник на Армијата во „АЛТЕА“, во Босна и Херцеговина, за периодот јануари – јули.

3а Предлог-одлука за испраќање на припадник на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Европската Унија „EUTM RCA“ во Централноафриканската Република, гласаа 79 пратеници.

Со 78 гласа „за“ беше усвоена и Одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Организацијата на Обединетите нации „УНИФИЛ“, во Република Либан.

Во првиот дел од денешната седница, пред редовната пауза, пратениците ја донесоа и Одлуката за објавување јавен оглас за избор на заменик-директор на Агенцијата за заштита на личните податоци. „За“ гласаа 53 пратеници, а еден беше воздржан.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе