Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ковачки ја обвини Петровска за земање мито, па веднаш се повлече

Овде беше кажано едно многу сериозно обвинување, а тоа е кон мене, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска по обвинувањето од пратеникот Драган Ковачки, дека тој што ги потпишувал решенијата за испраќање војници на мисија во странство земал мито.

-Ве прашувам последен пат дали останувате на тврдењата дека имате докази дека парите од наводната корупција за која зборувате веќе половина час завшуваат кај мене лично? Вие заборавате пред три минути што кажавте. Значи не се кај мене парите, така? Спроведете надзор и контрола, улогата на Собранието е тоа, кажа Петровска.

Министерката инсистираше да добие одговор од Ковачки да повтори дека парите од наводното мито завршувал кај нејзе, како потписник на решенијата, по што, веројатно од страв од тужба за клевета, Ковачки се повлече.

Таа претходно истакна дека шпекулациите за наводна корупција при испраќање војници во странство ги пријавила до истражните органи уште во април и истрагата е во тек. Петровска праша зошто Ковачки објавува информации за истражна постапка со цел да добие политички поени.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе