Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Државната секретарка Магдалена Несторовска на Министерската конференција “Одржливо управување со миграцијата во Западен Балкан “

Во рамките на Министерската конференција “Одржливо управување со миграцијата во Западен Балкан”, која се одржува на 15-ти и 16-ти ноември во Скопје, државната секретарка на МВР и национална координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција м-р Магдалена Несторовска оствари билатерална средба со австриската делегација, предводена од националната координаторка за борба против трговија со луѓе на Република Австрија, амбасадорката Петра Шнебауер. На средбата присуствуваа и амбасадорот на Република Австрија во Република Северна Македонија Георг Вуцас, Манфред Јурчевиќ,австриско полициско аташе и претставници од надлежните служби од МВР. Разговорите се водеа на тема состојбите и трендовите во државите во однос на трговијата со луѓе, илегалната миграција, како и соработката и предизвиците со кои се соочуваат земјите во регионот.

Државната секретарка на истата конференција беше и панелист на сесијата : “Зајакнување на прекуграничната соработка за справување со криумчарење мигранти и трговија со луѓе и заштита на жртви во Западен Балкан”, каде меѓу другото посочи дека неопходно е да се интензивира соработката, во насока на навремена размена на податоци, профилирање на организирани криминални групи и криминални соработници, сé со цел воспоставување на заеднички истраги за сузбивање на криумчарањето мигранти.

– “Борбата против трговијата со луѓе е комплексна и динамична “сложувалка” со нови предизвици кои настојуваме заеднички да ги решаваме. Таа борба е перпетуум мобиле, постојано трае и постојано се менува, а сите ние имаме подеднакво важна и одговорна улога да бидеме истрајни во неа, да ја спречиме/превенираме трговијата со луѓе и да ги заштитиме нејзините жртви” – истакна на крајот од говорот Несторовска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе